Istina je da nije svaki papir pogodan za ispisivanje. Kako smo već u uvodu naveli, općenito se dijeli u dvije skupine – prva je pogodna za ispisivanje fotografija, a druga za ispisivanje tekstova, odnosno za uobičajenu uporabu. Nadalje se može dijeliti i po strukturnim te fizikalno-kemijski svojstvima, mehaničkoj otpornosti, svojstvima površine i optičkim svojstvima. Provjerite kako ta svojstva mogu utjecati na kvalitetu papira i time na kvalitetu ispisa.
Što utječe na kvalitetu papira?
Papir je vrlo složen materijal, stoga njegova strukturna i površinska svojstva ovise o nizu uvjeta i procesa. U njih se ubrajaju cjelokupni sirovinski sastav, tehnološki uvjeti izrade i površinsko oplemenjivanje te postupci ispisivanja i dorade. Ti uvjeti i procesi, naime, utječu na sposobnost apsorpcije i otpuštanja vlage iz okoline, na promjenu električnih svojstava papira i apsorpciju tiskarske boje.
U razvojnom odjelu objasnili su nam da na kvalitetu papira i posljedično ispisa utječu:
– veličina, vrsta i obrada celuloznih vlakana,
– obrada celulozne kaše,
– omjer između punila i celuloze,
– kemijske primjese u punilima,
– površinska obrada (kemijska i mehanička),
– strojevi na kojima se papir izrađuje itd.
Bolji papir, bolji ispis
Danas se većina vrsta papira izrađuje od celuloznih vlakana proizvedenih od drva, a u manjoj mjeri i iz vlakana jednogodišnjih biljaka (npr. stabla banane). Upravo su kvaliteta i vrsta celuloznih vlakana od ključnog značaja za svojstva papira jer utječu na postupak izrade zapisa na različitim uređajima.